Päevaliiliad

Kasvutingimused

Päevaliilia kasvab nii päikeselisel kui ka poolvarjulisel kasvukohal. Vajab valgust vähemalt 6 tundi päevas. Varjus kasvades on õisi vähem ning õite värv on tuhmim. On vähenõudlik mullastiku suhtes, eelistab neutraalset kuni nõrgalt happelist mulda. Istutada niiskele kasvukohale, kuid pikka aega maapinnal seisvat vett ei talu. Ühel kohal võib kasvada väga kaua, kuni 20 aastat. Soovitavalt jagada 5-6 aasta tagant. Talveks jätta taimele lehed alles.

Iseloomustus

Õitsemise järgi jagatakse taimed üldiselt kahte rühma:
-päevased alustavad õitsemist hommikul ja lõpetavad õhtul;
-öised alustavad õitsemist õhtul ning närtsivad järgmise päeva lõunaks.

Üks taim õitseb umbes 25 päeva, üks õis umbes ühe päeva.

Väetamine

N-väetist ei soovitata taimedele anda, muidu hakkab taim õite arvelt lehti kasvatama. N-i üleküllus vähendab ka talvekindlust, õite värvus võib muutub ebaloomulikuks.

Pärast õitsemist võib toita P-K-väetistega. See aitab areneda järgmise aasta pungadel ning ka talvekindlus suureneb. Väetamiseks võib kasutada ka puutuhka.

Väga toitvalt mõjub rohuleotis. Roheline mass korjata ämbrisse, valada peale vesi ning lasta päikese käes 3-4 päeva seista. Seejärel kurnata. Võtta 1 l leotist ämbritäie vee kohta. Anda pärast õitsemist.

Haigused ja kahjurid

Päevaliilia on vähest hoolt vajav taim. Kuid mõnikord võib temalgi esineda haigusi ning kahjureid https://ibuilder-et.techinfus.com/lilejnik/bolezni/

Päevaliilia leherooste võib edasi minna siberi- ja aediiristele.

Päevaliilia kärbes kahjustab kõige varem õitsevatel taimedel esimesi pungi. Pungad ei avane, on kõverad. Need tuleb hävitada.

Taime jagamine

Päevaliiliat võib jagada terve hooaja jooksul. Parim aeg jagamiseks on pärast õitsemist. Siis saabub lühike puhkeperiood, mille järel hakkavad juured hoogsalt kasvama.

Kaevata taim välja, pesta juurte ümbert muld ära, juured on siis hästi nähtavad ning saavad jagamisel vähem viga. Tähtis on teha nii ka juhul, kui taim on toodud aeda mujalt. Mullas võivad olla haigusetekitajad.

Pärast jagamist lõigata tagasi vanemad lehed, keskel asuvad noored lehed jätta alles. Juuri mitte tagasi lõigata.

Taim on väga vastupidav. Ümberistutamise eel võib varjulises kohas seista väljakaevatuna kuni kaks kuud.

Istutusaugu keskele moodustada püramiidjas mullakõrgendik, taim asetada kõrgendiku tippu ning juured sättida otsad allapoole ühtlaselt laiali. Taim istutada nii, et juurekael jääks umbes 2 cm sügavusele.

Sortide iseloomustamisel on kasutatud Garden.org lehekülge

Shopping Cart